רעמים וברקים בליל חורף קר

החורף הגיע, סוף סוף. סופה משתוללת בחוץ אבל בבית נעים וחם. אנחנו מתחממים מול התנור, מתכרבלים מתחת לשמיכה או צופים באיזה סרט. כיף!

אבל לא לכולם. הכלבה שלנו לא מתרשמת מהאווירה הנינוחה או מחום התנור. היא שומעת (ומרגישה) דבר אחד – רעמים. העצה הנפוצה במקרים כאלה היא להתעלם או להגיב בקול מרגיע שמשדר מסר חד-משמעי: הכל בסדר, אין מה לדאוג. אם נקפיד לפעול כך באופן עקבי נגלה שיפור משמעותי בתגובה של כלבנו לרעמים. אבל יש מקרים בהם זה פשוט לא מספיק.  

סופת הרעמים של אתמול בערב היא אחת מאותם המקרים. סנצ'י, כלבה שפעם רעדה מכל רעם (ואפילו רעמון), התרגלה מזמן – בעזרת תרגול עקבי וממוקד – לקולות הרעמים. אבל אתמול היא חזרה לדפוסים הישנים שלה. לא מפליא – היה באמת מאוד סוער בחוץ ודי מפחיד.

אז מה עושים במקרה כזה בו שיטת ההתעלמות לא עוזרת, וגם לא הדיבור המרגיע? הסחת דעת מהסיטואציה. משחק זו התחלה טובה – נסו להלהיב את הכלב, לתת לו עצם עסיסית, לשחק איתו בצעצוע האהוב עליו או במשחק החביב עליו (גוז'י, למשל, משוגע על תופסת). לעיתים נראה שכלבנו כה לחוץ, שקשה אפילו לפתות אותו לשחק איתנו. וכאן נוכל לשלוף את הקליקר ולחזור לרוטינת התרגול הרגילה שלנו – נבקש מהכלב דברים פשוטים שהוא מכיר כמו לשבת, לתת יד וניתן לו, כמובן, פרס בתמורה. מעבר לכך שהתרגול מאפשר הסחת דעת מהסופה המשתוללת בחוץ, הוא גם בונה לכלב את הביטחון העצמי – הוא נמצא בסיטואציה מוכרת, בה הוא עושה פעולות ידועות, עליהן הוא מקבל תגמול חיובי (לגורים תרגולת זו יכולה להיות הזדמנות לחשיפה נכונה לרעשים). ערך מוסף של התרגול יהיה גם בעצם הפעילות הגופנית שכרוכה בו. תזוזה, הוצאת אנרגיה, הזרמת הדם והתעוררות האדרנלין בגוף מסייעות בהפחתת רמת החרדה.  

ניתן לעבוד על פחד מרעמים גם בשאר ימות השנה, על ידי חשיפה של הכלב לרעשים מסוג זה בהקשרים חיוביים. לדוגמא, בזמן ההאכלה של הכלב (או, לצורך העניין, בזמן פעילות אחרת שהכלב אוהב) נשמיע לו קלטת עם רעשים של רעמים. לאחר כמה תרגולים כאלה נוכל להגביר את הווליום בהדרגה, עד שנגיע לעוצמת קול היכולה לדמות רעש חזק של רעם מתגלגל. תהליך זה נקרא desensitize , כלומר – הפחתת הרגישות. חשיפה מבוקרת וחיובית לרעשים המפחידים את כלבנו יכולה לסייע להם לפחד פחות בפעם הבאה ובהדרגתיות להפסיק לפחד כלל.

בליל חורף קר

מזג האוויר משתולל? בואו נתרגל!

ובכל זאת, בין אם התכוננו ובין אם לא, לפעמים מפתיעה אותנו סופת רעמים כמו זו שהשתוללה אתמול ומצליחה להוציא משלוותם אפילו כלבים שבדרך כלל לא מפחדים מרעמים. שליפה של הקליקר ותרגול קצר יכול להרגיע את הכלב שלנו ולהוציא אותנו מתחושת חוסר האונים. ושכחנו את הדובדבן שבקצפת – זו עוד הזדמנות לעשות כיף ביחד!

3 תגובות
  1. צניל
    צניל says:

    הוי, זה כל כך מתיש… !

    במיוחד כשלכלבלב (אם זה בכלל כלב הדבר הזה) יש בעיית ריכוז חמורה וכל רגע דעתה מוסחת מהסחת הדעת.
    לפחות בלילה אפשר להזמין אותה למיטה, ששם בהחלט יש הרגשה רגועה, שגרתית ו… מנומנמת

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה