אילוף כלבים וקונג-פו. או: מה פנדה אוהב?

אני תמיד מנסה לחשוב איך להסביר לאנשים מהו חיזוק חיובי ומה הכוח שלו. השבוע מצאתי דרך נפלאה לעזור לכם להבין את השיטה הזאת. אל דאגה, לא תצטרכו לקרוא מאמרים משעממים או סטטיסטיקות של תוצאות מחקר, אלא רק ללחוץ על כפתור ה – play ב – DVD שלכם.

השבוע יצא לי לראות את הסרט (כן, באיחור, אני יודעת) קונג-פו פנדה. ותוך כדי הצפייה בסרט (שהוא חמוד ומצחיק, ומאוד מומלץ בלי קשר), הייתה לי הארה: הסרט הזה, או יותר נכון – חלק מסוים ממנו, מדגים מצוין את עקרונות הלימוד בעזרת משובים חיוביים.

[זהירות ספוילר]

היי! בשביל זה אני אהיה מוכן לעשות כמה דברים!

היי! בשביל זה אני אהיה מוכן לעשות כמה דברים!

למי שראה את הסרט (או למי שלא ראה אבל אמיץ מספיק בשביל לעבור את הספוילר) אני אתן תקציר – הסרט מספר על דב פנדה בשם פו שמאוד רוצה להיות לוחם קונג-פו. הוא מגיע להתאמן אצל המאמן הבכיר ביותר בסין, שיפו, שמסרב לאמן אותו בהתחלה, וגם כאשר הוא מסכים הוא לא יודע ממש איך לעשות את זה. הבעיה העיקרית: פו, כמו רוב דובי הפנדה, הוא קצת יותר מדי עגלגל וקצת פחות מדי גמיש. אך תוך כדי התבוננות בפו, מגלה שיפו סופסוף מה מניע את הדוב: הוא מגלה שבשביל אוכל פו עושה דברים שבדרך כלל (כך נראה על פניו) הוא אינו מסוגל לעשות. שיפו מחליט לאמן אותו בעזרת אוכל (זה יצא במקרה, באמת, בלי תיאום עם מאלפי כלבים…). בעזרת שימוש נכון באוכל מצליח שיפו לאמן את הדב ולהוציא ממנו את מלוא הפוטנציאל שלו (בסרטון המצורף למטה, זה קורה מדקה 1:35).

האוכל משמש כחיזוק חיובי בזמן תהליך הלימוד, אך לאחר שהוא מסתיים, ממש כמו בתהליך האילוף שלנו, האוכל אינו נדרש יותר. באימון האחרון של פו הוא דוחה את האוכל המוגש לו – הוא אינו זקוק לו יותר, מכיוון שהאוכל (או כל חיזוק חיובי אחר), הוא כלי ללימוד, ולא המטרה עצמה.

אז איך זה משליך עלינו? אנו, כבעלי כלבים שרוצים לאמן את כלבנו בשיטות חיוביות, צריכים להיות מסוגלים לענות על השאלה – מה הכלב שלנו אוהב הכי הרבה ובשביל מה הוא יהיה מוכן לעשות דברים? מה מניע אותו? יש כלבים שיניע אותם אוכל, כמו את פנדה. יש כלבים שיאהבו יותר משחק או כדור מסוים. יש כלבים שאוהבים ליטוף במקום מסוים בגוף. כדי לגלות מה מניע את הכלב שלנו אנחנו צריכים להתבונן, לזהות את הדברים האלה ולדעת לשלוף אותם בזמן הנכון ובדרך הנכונה.

לפעמים אנחנו חושבים שהכלב לא רוצה לעשות בשבילנו דברים, כשלמעשה אין לו תמריץ מספיק חזק לעשות אותם. גם אם נדמה לנו שאנחנו מחזיקים בידנו תמריץ מספיק טוב, אולי כלבנו חושב אחרת, מה שמחייב אותנו תמיד לחזור ולבדוק את עצמנו.

דברים שונים מהווים תמריצים לאנשים שונים. יש כאלה שיעבדו קשה יותר על פרויקט בעבודה, אם יובטח להם אחר כך בונוס במשכורת, ויש כאלה שיעדיפו לקבל דווקא כצ'ופר יום כיף עם המשפחה. כדי לדעת מה יניע אנשים מסוימים לעשות דברים מסוימים, אפשר פשוט לשאול אותם. את כלבנו לא נוכל לשאול, אבל נוכל להתבונן עליו, לחשוב, ולעשות ניסוי וטעייה:

לצורך כך הכינו רשימה המורכבת משלושה חלקים: אוכל, צעצוע ומשחק. רישמו בכל אחד מהחלקים מה כלבכם אוהב (אלו סוגי אוכל, אלו צעצועים ואלו סוגים של משחקים/ליטופים/גירודים). נסו להשתמש בכל פעם בסוג אחר. במשך הזמן תבינו מה כלבכם הכי אוהב ומתי. יכול להיות שבערב, אחרי שהיה לבד כל היום, הוא יעדיף לשחק איתכם על פני אוכל. ויכול להיות שביום שבת הוא יעדיף דווקא גירוד טוב בבטן…

מקום טוב להתחיל להבין את השיטה, לקבל רעיונות (וכן, גם ליהנות – בשביל זה אנחנו כאן), הוא הסרט קונג-פו פנדה. מומלץ בחום!

2 תגובות
 1. גודי
  גודי says:

  זה כל כך נכון עם קונג פו פנדה, סרט מקסים והמיסטר מיאגי של הפנדה קלט בדיוק מה יכול לעודד אותו. כמו שאת יודעת אין דבר שיותר מדליק את בז מאוכל….במיוחד שנועם אוכל. השתיים האלו משתפים פעולה כמו אחים לנשק. גודי

 2. חיים
  חיים says:

  שלום אחות,
  בהמשך לדבריך, אני נותן חיזוק חיובי בדוגמאת מילים אוהבות … (מקווה שזה יניע אותך)

  גלשתי עכשיו באתר ומצאתי את עצמי מרוגש לחלוטין
  בתור אחד שהיה לידך בתחילת דרכך כמאלפת אני מתרגש את מילותיך החכמות ולהיווכח בדרך הענקית שעשית.
  אני כל כך שמח לגלות שמצאת דרך חיים כל כך בריאה לך וליצורים שאת כל כך אוהבת, ויותר מזה, שאת בדרכך המיוחדת מלמדת אחרים כיצד להבין את כלבם

  תמשיכי בדרך הנפלאה שלך (אם את רוצה 🙂
  ולמרות שאני האח הקטן כאן, אני ממש גאה בך

  ולזאת שנמצאת מאחורי הקלעים,
  קישרונך פשוט מאלף … מילותי רק יגרעו …

  חיימי

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה