בואו נקרא לכלב בשמו (בעצם, לא)

יש דרכים רבות לתת שם לכלב שלנו. יש אנשים שמתמקדים בתחום האוכל, וקוראים לכלבים שלהם חלבה, בונבון, טופי, תות, מאפין, מוקה, מייפל, מילק, צ'ייסר. יש אנשים שמעדיפים דווקא שמות עם ניחוח זר: מיה, ג'ון-ג'ון, פלויד, בטסי, זואי, נינה, ניקיטה, קלרה, סשה, הנרי, טרי, ג'רי, ניקי, מיקי. אחרים מעדיפים שמות ישראליים: מיקה, ליאת. יש כלבים ששמם מזכיר עולמות אחרים, שלווים יותר: צ'י, שיווה, אמי. או נוצצים יותר: אוסקר, בז. שמות מוזרים: עצם, סלע. ויש כאלה עם שמות פשוט חמודים: נלה, שושה, כושי, לולה, לוקה, לנו, בובה, בבר, בוני, בולי, אוקפיק, קיטי, תוכי, מיצי, דובי, נסטי, טימבר, קאשיה, צ'יקיטה, בסיה, אקירה, זיגי, בלקי, גיזמו.

בקישור הזה תוכלו לקרוא מה היו שמות הכלבים (והחתולים) הפופולאריים ביותר בארה"ב בשנת 2008 (במקום הראשון זכה מקס. גם אצל החתולים!).

רוב בעלי הכלבים שיקראו את הדברים האלה כבר בחרו שם לכלב שלהם, כמובן. אבל מעבר לבחירת שם, חשוב לדעת גם כיצד להשתמש בו, או יותר נכון – כיצד לא להשתמש בו.

כבעלי כלבים יש לנו נטייה לומר את שמו של הכלב כאשר אנו כועסים עליו: "דייזי, לא!" "דייזי, אסור!". בטיול של הערב, שעתיים לאחר מכן, נשחק עם דייזי בפארק ונקרא לה שתבוא: "דייזי, בואי". האם היא תבוא? אולי. אבל היא בעיקר תהיה מבולבלת. בואו נבחן שוב מה עשינו: פעמיים אמרנו את אותה המילה ('דייזי'), ובכל פעם ציפינו לתגובה אחרת מהכלבה. בפעם הראשונה – למבט מבויש ובפעם השניה – לריצה נלהבת בכשכושי זנב.

זהו מקור הבעיה: ברגע שאנחנו עושים קונוטציה, הקשר שלילי לשם של הכלב בשימוש יתר במילות תוכחה שליליות, אנו פוגעים במוטיבציה שלו לבצע התנהגות רצויה כתגובה לאותה מילה (השם).

נחשוב על דוגמה נוספת: סשה לועסת עכשיו בהנאה את הנעל שהיא מצאה זרוקה בסלון. אנחנו רואים אותה ומיד אומרים: "סשה!" [כאן סשה מפסיקה ללעוס את הנעל, מרימה את הראש ומסתכלת עלינו] ואז אנחנו אומרים: "אסור!". כלומר, סשה קיבלה חיזוק שלילי (המילה 'אסור') על התנהגות רצויה (יצירת קשר עין איתנו ברגע שאנחנו אומרים את שמה). קשר עין חשוב מאוד לקשר שלנו עם כלבנו. כלב שלומד ליצור קשר עין עם בעליו יהיה קשוב יותר אליו וידע לתקשר טוב יותר. מתן חיזוק שלילי להתנהגות רצויה כל כך כמו קשר עין יכול לפגום בתהליך האילוף בפרט ובתקשורת שלנו עם כלבנו בכלל.

זה הפוסט הראשון באתר החדש שלי. הוא מוקדש לכל הכלבים ובעלי הכלבים המדהימים שפגשתי (ועוד אפגוש). תודה – למדתי מכם הרבה. אם אתם רואים את הפוסט הזה סמוך לזמן פרסומו, אנחנו כנראה מכירים. איזור התגובות הוא ממש פה, למטה. השאירו תגובה, מיסרו ד"ש וספרו לכולנו איך קוראים לכלב שלכם.

19 תגובות
 1. מיצי גם
  מיצי גם says:

  פלופסי המסכנה.

  כבר לפי שמה ניכר שהיא נועדה לקטנות.

  אבל אתרכן מבטיח רבות. אני מקווה שיקיים.

  וכבר אני מזמינה סוגיות לפתרון (קסם):
  1.נבחנות מיותרת. (בעיקר עבור השכנים)
  לא, אני לא מעוניינת לטוס אליה בלילה וללחוש ברכות: "אסור" בכל אחת מ-5426 הפעמים שהיא פורצת בהחרשות!
  2. הסתערות באין רואה על ספות וכיו"ב.

  שלכן בהתפעלות,
  יודית. והייתר גם.

 2. רייצ'ל
  רייצ'ל says:

  איזה אתר מגניב!!!! ממש ממש מעניין, וחשוב. אני והכלב שלי (כרגע הוא מבד, אבל אנחנו מאמינים שבלילות הוא קם לתחייה ומטייל בבית ואוכל לנו את שיעורי הבית) קוראים יחד ולומדים איך לגדל את הכלב העתידי שלנו!

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה