הכלב קופץ על אורחים

שאלה:

יש לי כלב מדהים (ספורטסטר שמו- על שם האופנוע של בעלי) לברדור מעורב עם מלנואה, כרגע הוא בן שנה וכמה חודשים. כאשר אנחנו נכנסים הביתה הוא ישר קופץ עלינו ואנחנו מחבקים ומנשקים אותו לוקח לו כמה דקות להרגע ולחזור למצב רגיעה.
הכלב מאד ידידותי, והבעיה נובעת כאשר הוא באים אנשים הביתה, הוא קופץ עליהם, נושך אותם (כמשחק ולא תוקפנות) מתחיל להשתוללל, הוא כלב יחסית גדול ולא כולם אוהבים את זה. העניין הוא שהוא לא מפסיק עד שהם הולכים, כשכולם מתפזרים הוא נרגע. מה עושים במקרה כזה? זה מאד מאכזב לארח אנשים ויותר מזה שאנשים לא באמת זוכים להכיר את הכלב המדהים שלי כי כולם חושבים שהוא מעצבן….

תשובה:

בשלב ראשון הייתי משנה את צורת הכניסה שלכם הביתה. כלבכם רגיל שכניסה הביתה משמעותה משחק, קפיצות, חיבוקים, כיף. לכם אין בעיה שיקבל את פניכם כך ולכן אתם משתפים איתו פעולה, עושים את "טקס הכניסה" (חיבוקים ומשחק) ואז פונים לענייניכם.
קרוב לוודאי שהכלב שלכם פשוט מצפה לקבל את אותו היחס גם מאורחים הנכנסים הביתה. מכיוון שהם לא משתפים פעולה עם טקס הכניסה המסורתי אליו הוא רגיל, הוא ממשיך לנדנד.
בשביל להתחיל לעשות שינוי, אנחנו ננסה לשנות את דרך הכניסה שלכם הביתה. הדרך הטובה ביותר להרגיל את הכלב לכניסה שלכם הביתה היא להתעלם ממנו עד שהוא נרגע. מכיוון שכלבכם הוא כלב גדול, הייתי ממליצה לנסות לעשות "הסחת דעת", לתת לו עיסוק אחר.
בשלב ראשון הייתי קודם כל משנה את טקס הכניסה, את הדרך בה אתם נכנסים הביתה. הייתי מפסיקה עם החיבוקים והקפיצות ומחליפה אותם בטקס אחר. למשל, תנו לו עצם או צעצוע ברגע שאתם נכנסים ועודדו אותו לגשת למקום שלו ולכרסם קצת את העצם, או לשחק עם הצעצוע. לאחר כמה דקות אתם יכולים לגשת אליו, ללטף אותו ולומר לו שלום. שימו לב: חשוב להקפיד לא לתת לו את העצם כאשר הוא קופץ, אלא כאשר ארבע רגליו על הקרקע. אנחנו לא רוצים להחליף התנהגות אחת (קפיצה על מנת לקבל ליטופים) בהתנהגות אחרת (קפיצה על מנת לקבל עצם או משהו אחר…), אלא ללמד אותו שעל ידי קפיצות הוא לא ישיג כלום. מטרת העצם, צעצוע, או כל הסחת דעת אחרת, היא לתת תו עיסוק אחר בזמן הכניסה שלכם הביתה.
שינוי של טקס הכניסה שלכם ישפיע גם על הציפיות של כלבכם מהאורחים: במקום לקפוץ עליהם ולצפות לליטופים, הוא יצפה לקבל מהם עצם (דבר שקל מאוד לתת לו).
זה נשמע פשוט על פניו, אך ייתכן שהכלב שלכם לא יקבל את השינוי בשלוות נפש. סביר שתחוו תקופה של ניסיונות חוזרים ונשנים של כלבכם לקבל מכם משחק וחיבוק כאשר הוא קופץ עליכם. אך אם תהיו עקביים בכניסה שלכם הביתה ותקפידו על כללי הטקס החדש, תוכלו לראות לאחר זמן מה את השינוי בגישה של הכלב כלפי האורחים המגיעים הביתה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה