תוקפנות כלפי חתולים

שאלה:

ש לי כלבת פיטבול בת שנה וחצי, הכלבה מאולפת אילוף בסיסי בצורה הטובה ביותר עם זאת דבר אחד באילוף שלה לא ממש מצליח לי וזה "הקריזה" שהיא מקבלת על חתולות.

כשהכלבה רואה חתול היא ישר נמתחת (כלומר השרירים מתכווצים אך השיער לא סומר והאזניים לא הולכות אחורה – כלומר היא לא מתכוננת לתקוף אך היא מתוחה מאד), בדרך כלל במצב כזה אני מושיב אותה ומנסה להסב את תשומת ליבה אליי אך היא מתבוננת על החתול ומחכה, עד אשר החתול בורח ו/או אני לא שם לב ואז היא יוצאת למרדף.

כשאנחנו הולכים לטיול (והיא ברגלי) זה לא קורה לה, זה קורה כשאנו בחצר לצורך צרכים או משחק.

ניסיתי כמה דרכים כדי למנוע תקיפה ואף "להתחיל לחבב" חתולים כמו:

1. ישיבה והסבת תשומת לב – היא יושבת אך לא מסירה עיניים מהחתולה.
2. תיקון עם חנק וקריאת "לאאא" – לא ממש עוזר.
3. הורדתי אותה לארצה ושיחקתי עם חתול כ-30 סנטימטר ממנה – לא עזר.

האם יש לך המלצה או פתרון אחר לעזור לי איתו.

תודה רבה, חי

תשובה:

חי שלום,
אני לא יודעת בדיוק באיזו דרך אילפת את הכלבה, אבל במצב כזה הייתי דווקא פונה להתניה קלאסית. הכוונה בהתניה קלאסית היא לעשות אצל הכלבה הקשר חיובי לחתולים, לשנות את התגובה שלה כלפיהם.
נעשה זאת כך: נושיב את הכלבה בחוץ ובכל פעם שעובר חתול – נתחיל להאכיל אותה חטיפים או כל דבר אחר שהיא אוהבת. כרגע האינסטינקט הבסיסי שלה הוא לרדוף אחריהם, ובפעולה שאנחנו עושים (אספקה של צ'ופרים בכל פעם שמופיע חתול), אנחנו מחליפים את הרצון שלה לרדוף אחרי חתולים ברצון אחר – לשבת לידך ולקבל חטיף.
כדי לפשט את זה עוד יותר: ההתניה הקלאסית שאנחנו רוצים ליצור פה אצל הכלבה היא: אני רואה חתול – יש לי חטיפים. אני לא רואה חתול – אין חטיפים. ההאכלה צריכה לזרום – אספקה מתמשכת של חטיפים כל עוד החתול נמצא.
(ניתן גם ליזום את הופעת החתול – למשל, לשבת איתה בחדר ושמישהו ייכנס עם חתול – היא תקבל חטיפים, ואז החתול ייצא – היא לא תקבל כלום. וחוזר חלילה)
בתרגול זה, כמו בכל תרגול, חשוב מאוד להיות עקבי, כך שהתגובה היחידה שלך להופעת חתול תהיה לתת לה חטיפים (אפילו ברמה של להגיש לה אותם לתוך הפה). לא לכעוס, לא למשוך ברצועה או כל דבר אחר (הרצועה תישאר תמיד באותו מצב, בו יש לך שליטה – מסביב ליד שלך, למשל, מתחת לרגל או קשורה לספסל). חשוב להדגיש את עניין הרצועה: לך צריכה שליטה על הסיטואציה, כך שהכלבה לא תוכל להשתחרר ולפגוע בחתול, אך מצד שני, אנחנו לא רוצים להציק לכלבה עם הרצועה (לא נמשוך ברצועה, לא נמתח אותה וכו'). הרצועה היא אמצעי ביטחון, לא אמצעי ענישה.
לאחר תקופה של עבודה עקבית, השאיפה שלנו תהיה שבכל פעם שיופיע חתול, הכלבה תחפש אותך (ואת הצ'ופרים…).
חשוב: שים לב – אנחנו לא מצ'פרים אותה פה על ההתנהגות, אלא רק משנים לה את ההתניה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה