למה דווקא אילוף בקליקר?

כי אילוף בקליקר היא שיטת אילוף המבוססת על מדע.

זוכרים את הניסוי של פבלוב? הכלבים, הפעמון, הריר? הניסוי הזה היה הבסיס לטביעת המושג התניה קלאסית (classical conditioning), כלומר, תגובה רפלקסיבית של יצור חי לגירוי מסוים. במקרה של הניסוי של פבלוב, הכלבים הזילו ריר כתגובה רפלקסיבית לקול הפעמון. השימוש בהתניה קלאסית הופך את תהליך הלמידה לאוטומטי, רפלקסיבי ולא-מודע.

התניה אופרנטית (operant conditioning), לעומת זאת, מניחה שההתנהגות מושפעת מהתוצאה שלה. כלומר, ליצור חי תהיה נטייה לחזור שוב ושוב על התנהגות מסוימת, אם להתנהגות זו תהיה תוצאה טובה עבורו.

באימון בקליקר הלמידה הופכת מהתניה קלאסית להתניה אופרנטית ברגע שבעל החיים חוזר על ההתנהגות במכוון, על מנת לזכות בחיזוק חיובי.

תשאלו: נו, אז מה? מה איכפת לי אם הכלב מתיישב במקום מתוך רפלקס (התניה קלאסית) או במכוון (התניה אופרנטית)? העיקר שהוא יישב!

אמת, התוצאה היא חשובה, אך דרך הלימוד חשובה לא פחות. הרי "שב" היא לא ההתנהגות היחידה שנרצה ללמד את הכלב שלנו, נכון? ההבדל בין חיה הפועלת מתוך כוונה ולא מתוך רפלקס או הרגל הוא עצום, בכל התחומים:

  • יוזמה – בעלי חיים שהשתתפו בתהליך למידה המבוסס על התניה אופרנטית ינסו ללמוד התנהגויות חדשות.
  • זיכרוןהם יזכרו את ההתנהגויות שנים לאחר מכן, מכיוון שהם היו מודעים אליהן כאשר הם למדו אותן, ולא רכשו אותן רפלקסיבית.
  • ביטחון עצמי – בעלי חיים אלה יפתחו ביטחון משום שיש להם שליטה על תוצאות מעשיהם.
  • התלהבות – הם נלהבים משום שהם מצפים לתוצאות נעימות, ומקבלים אותן.

אז למה השיטה הזאת יעילה יותר מכל שיטה אחרת? כי היא מדעית, כי היא מדויקת, כי היא מעודדת למידה ו(לא פחות חשוב) כי היא כיפיית לכם ולכלב שלכם.

חזרה לעמוד "על השיטה"

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה