מה עושים אם הכלב לא מגיב לקיו?

אילוף בקליקר הוא אילוף בעזרת התניה אופרנטית. לפיכך, כלבים שאומנו בקליקר ירצו לבצע שוב ושוב התנהגויות עליהן הן קיבלו חיזוק חיובי בעבר. ובכל זאת, ייתכן מצב בו אנחנו נותנים את הקיו (אומרים את המילה המתארת את ההתנהגות, או עושים את המחווה המסמנת את ההתנהגות) ובכל זאת הכלב אינו מבצע את ההתנהגות.

במקרה כזה, אנחנו לא מניחים מיידית שהכלב אינו מעוניין לציית לנו. לכלב אין אג'נדה או תאוות נקם, והוא אינו "עושה דווקא". אז מה בכל זאת? נשאל את עצמנו את השאלות הבאות:

1. האם הכלב מבין את משמעות הקיו? ייתכן שהקיו לא מוטמע מספיק טוב אצל הכלב – תהליך הלמידה היה מהיר מדי, דילגנו על שלבים או עשינו משהו מבלבל.

2. האם הכלב מבין את משמעות הקיו בסביבה בה הוא נלמד אך לא בסביבה הנוכחית? ייתכן שהכלב מקשר את הקיו רק לאיזור המטבח, למשל, בו הוא למד אותו. במקרה כזה, הכלב לא יגיב לקיו שיינתן בפארק, בגינה או בחדר השינה.

3. האם החיזוק החיובי הוא אטרקטיבי מספיק לכלב? ייתכן שהכלב שבע וחטיפים אינם תמריץ חזק מספיק לביצוע ההתנהגות. ייתכן שהכלב כלל אינו אוהב חטיפים, אך יבצע את ההתנהגות תמורת משחק קצר עם הכדור האהוב עליו.

לאחר שענינו לעצמנו על השאלות הללו, נחזור אחורה ונבחן מחדש את תהליך האילוף. נוודא שהכלב מבין את הקיו בכל המקומות והמצבים, ושהחיזוק החיובי אכן מהווה תמריץ עבורו.

חזרה לעמוד "על השיטה"

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה